WMASP DZIAŁ PANTEON ASP
zamknij
2012/20

Hiromi Inayoshi

Światowej sławy projektant logotypów oraz identyfikacji wizualnych, który tworzył m.in. dla prezydenta USA Baracka Obamy, Dalajlamy XIV czy Króla Tajlandii, zauroczony Łodzią, a w szczególności Akademią Sztuk Pięknych im. Władysława Strzemińskiego w Łodzi, nieodpłatnie stworzył logotyp dla Centrum Promocji Mody ASP, co władze uczelni przyjęły z nieskrywaną radością. Uroczyste przekazanie logotypu odbyło się 20 grudnia 2013 r. w auli Centrum Promocji Mody ASP. Znak został przekazany na ręce Rektor Akademii Sztuk Pięknych im. Władysława Strzemińskiego w Łodzi, prof. Jolanty Rudzkiej Habisiak.

W maju 2014 r. w Akademii Sztuk Pięknych w Łodzi odbyła się pierwsza część intensywnego kursu, prowadzonego przez mistrza Hiromi Inayoshi. To wyjątkowe wydarzenie adresowane zostało do studentów pracowni projektowania graficznego, a jego celem było pogłębienie umiejętności uczestników w zakresie tworzenia identyfikacji wizualnej. Podczas spotkań, które obejmowały wykłady, warsztaty, prezentacje i dyskusje, uczestnicy kursu mieli za zadanie stworzenia personalnego logotypu.

Kolejne części kursu z Hiromim Inayoshim planowane są na połowę października 2014 r. oraz na luty 2015 r. W czasie ich trwania studenci otrzymają do wykonania dwa zadania:

  1. stworzenie projektu „Świat bez broni nuklearnej" związanego z 70. rocznicą wybuchu bomby atomowej w Hiroszimie (październik 2014 r.).
  2. stworzenie logotypu dla Szpitala im. Mikołaja Kopernika w Łodzi (luty 2015 r ),

Dla autorów najlepszych projektów zostały przewidziane atrakcyjne nagrody. Autor najlepszego projektu powstałego podczas pierwszego zadania zostanie zaproszony do Hiroszimy w sierpniu 2015 roku, natomiast najlepsza realizacja drugiego zadania zostanie przyjęta jako oficjalny logotyp Szpitala im. M. Kopernika w Łodzi.

 


Hiromi Inayoshi

 

Wybitny japoński artysta zajmujący się tworzeniem logotypów, światowej sławy projektant identyfikacji wizualnej. Hiromi Inayoshi stworzył własny styl w dziedzinie projektowania, w szczególności na polu identyfikacji wizualnej. Zaprojektował logotypy dla wielu przedsiębiorstw i organizacji na całym świecie. Mistrz Inayoshi uważa, że logotyp może być sztuką, symbolem reprezentującym wewnętrzną naturę człowieka. Stworzył pojęcie znaku personalnego (logo), który zapoczątkował nowy nurt w dziedzinie sztuki portretowej. Od 1999 stworzył personalne logotypy dla osób z wielu zakątków globu, w tym dla głów państw, światowej sławy osobistości i postaci ze świata kultury, takich jak Jego Wysokość Król Tajlandii, Jego Wysokość Sułtan Brunei, Prof. Muhammad Yunus, laureat Pokojowej Nagrody Nobla i Jego Świątobliwość XIV Dalaj Lama. Od niedawna artysta eksperymentuje z dwuwymiarowymi logotypami, zmieniając je za pomocą różnych technik w trójwymiarowe rzeźby: tradycyjne, lakierowane prace, brokatowe prace stworzone za pomocą technik tkackich i biżuterię.

Od 1996 Hiromi Inayoshi angażuje się w działania społeczne, opierające się na sztuce. Dąży do rozwiązania problemów globalnych i osiągnięcia trwałego pokoju poprzez wprowadzenie w życie ogólnoświatowych projektów artystycznych, takich jak wspieranie działalności Narodów Zjednoczonych, czy przez zaprojektowanie „Największego Obrazu Świata 2012”. W przedsięwzięciu wykorzystano prace dzieci pochodzących ze wszystkich stron świata, reprezentujących różne narodowości, rasy, religie i języki. Ich prace zostały złączone w jedną całość, aby promować pokój – w języku japońskim „heiwa”, słowo składającym się z dwóch znaków: „hei” („płaszczyzna”, „równy”, „gładki”) i „wa” („okrąg”, „harmonia”, „ugodowość”). Inne globalne projekty prowadzone przez Hiromiego Inayoshi to m.in. „Picture Book Without Picture”, którego celem jest stworzenie świata bez wojen i broni nuklearnej, konkursy w dziedzinie projektowania, które mają służyć zwiększeniu kreatywności i świadomości nowego pokolenia na temat pokoju, czy globalna charytatywna kampania Love Earth Love Children. Artysta, który poświęcił życie szerzeniu pokoju poprzez sztukę i piękno, jest powszechnie znany jako innowator w dziedzinie projektowania i działacz na rzecz pokoju.

NAJWAŻNIEJSZE NAGRODY

Hiromi Inayoshi jest dwukrotnym zdobywcą złotego medalu przyznawanego przez organizację ADC w Nowym Jorku. Organizacja wielokrotnie przyznawała mu najwyższe wyróżnienia i nagrody za wybitne osiągnięcia. Artysta zdobył nagrodę ADC w Tokio, główną nagrodę za projekt identyfikacji wizualnej, przyznaną przez Japońskie Stowarzyszenie Twórców Typografii, nagrodę za projekt Show Roomu podczas Wystawy Commercial Space Design Japan, główną nagrodę Japońskiego Stowarzyszenia Twórców Fotografii Reklamowej, nagrodę International CI Design, oraz ponad 100 innych nagród i wyróżnień na wystawach krajowych i międzynarodowych, m.in. Biennale Plakatu w Lahti, Biennale Plakatu w Warszawie czy Biennale Designu w Brnie.

ŚWIAT HIROMIEGO INAYOSHI

Sztuka Hiromiego Inayoshi to świat prywatnego znaku - marki, czyli portretu wewnętrznej natury osoby, dla której znak został opracowany, a dzięki któremu możliwe jest osiągnięcie nieśmiertelnej sławy na miarę Mony Lisy.

Prywatne znaki Hiromiego Inayoshi pozostawią ślad w historii sztuki, ponieważ zmieniają ogólny nurt portretowania, którego czołowym dziełem jest „Mona Lisa” Leonarda da Vinci. W długiej historii portretów wiernie przedstawiano twarz i postać portretowanej osoby. Użyte techniki różniły się, ale poczynając od „Mona Lisy” Leonarda da Vinci, poprzez „Arlezjankę” Van Gogha, „Dorę Maar” Picassa, po Marilyn Monroe Andyego Warhola wszystkie portrety są do siebie podobne - przedstawiają osobę w taki sposób, w jaki widział ją artysta.

Rzecz jasna Mistrz Inayoshi ogromnie podziwia wybitnych malarzy minionych czasów. Jak sam podkreśla, czuje się z nimi silnie związany, ale jego twórczość w niczym nie przypomina tej tworzonej przez jego wielkich poprzedników, ponieważ nigdy nie chciał przedstawiać świata takim, jakim go widzi. Jest przekonany, że prawdziwy artysta nie powinien nigdy naśladować technik już użytych czy powtarzać już istniejących koncepcji. Sądzi, że przyszedł na świat w tej epoce, aby osiągnąć to, czego artyści nie mogli osiągnąć w przeszłości. Żaden z nich nie stworzył znaku personalnego, będącego portretem czyjejś niewidzialnej, wewnętrznej natury, czyjejś duszy, i żaden nie myślał o znakach personalnych jako o najwyższej formie sztuki portretowej, nowej formie abstrakcji i Odrodzeniu. Mistrz Inayoshi jest jedynym artystą w historii, który stworzył taką koncepcję i nadał jej kształt.

To prawdziwie nowatorskie podejście można nazwać “kreacją” i jest to kwintesencja sztuki. Sztuka oznacza tworzenie nowego, wcześniej nie widzianego piękna lub nowej, nie stworzonej przez nikogo wcześniej idei. Ma ona wpływ na przyrodę, na faunę i florę, na rozwój Ziemi a nawet na Wszechświat. Inspiruje ludzi, dodaje im odwagi i sił, uzdrawia ich serca, umysły i dusze. Mistrz Inayoshi wierzy, że jest to najważniejsza misja artystów, którzy są ucieleśnieniem boskiej siły twórczej.

I to właśnie jest świat personalnych znaków Hiromiego Inayoshi. Ich celem jest pomoc ludziom w zrozumieniu na nowo swojej natury, swojego pięknego i szlachetnego „ja”, w odzyskaniu dumy i pewności siebie a także pewności, że jest się niepowtarzalną, wspaniałą istotą ludzką. A wpływ Sztuki Hiromiego Inayoshi, świata prywatnych znaków – portretów wewnętrznej natury człowieka, rozprzestrzenia się na całym świecie. Fakt, że stworzył on znaki personalne dla światowej sławy osobistości i postaci ze świata kultury, takich jak Jego Wysokość Król Tajlandii, Jego Wysokość Sułtan Brunei, Prof. Muhammad Yunus, laureat Pokojowej Nagrody Nobla w roku 2006 i Jego Świątobliwość XIV Dalaj Lama, a tysiące ludzi wciąż proszą o stworzenie dla siebie prywatnego znaku, dowodzi nadejścia nowej ery w sztuce, która jest powrotem do prawdziwej sztuki, Odrodzeniem. Dzięki prywatnym znakom możliwe jest osiągnięcie nieśmiertelnej sławy na miarę Mony Lisy.

Hiromi Inayoshi

dodaj komentarz